PREZENTARE GENERALĂ / DEFINIȚIE
Din acest punct al demersului nostru, gramatica germană pare a fi foarte dificilă, cunoscut fiind faptul că verbele și conjugările acestora reprezintă nodul gordian al morfologiei limbii germane. Autoarea a căutat să sintetizeze câteva aspecte ale acestui capitol, pentru a ușura, întrucâtva, studiul acestui capitol.
La prezent, verbele de orice categorie (afară de câteva verbe neregulate) primesc următoarele desinenţe:
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
-e |
-en |
|
Persoana a II-a |
-(e)st |
-(e)t |
|
Persoana Ia III-a |
-(e)t |
-en |
Schreiben
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich schreibe |
Wir schreiben |
|
Persoana a II-a |
Du schreibst |
Ihr schreibt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es schreibt |
Sie schreiben |
|
Audio |
Vocala e se intercalează la persoanele a II-a şi a IlI-a singular şi la persoana a II-a plural la acele verbe a căror rădăcină se termină în:
|
Audio |
Terminație |
Verbul |
|
-chn |
rechen |
|
|
-ckn |
trocknen |
|
|
-d |
finden |
|
|
-dm |
widmen |
|
|
-ffn |
öffnen |
|
|
-gn |
begegnen |
|
|
-t |
bieten |
|
|
-tm |
atmen |
Finden
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich finde |
Wir finden |
|
Persoana a II-a |
Du findest |
Ihr findet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es findet |
Sie finden |
|
Audio |
Verbele tari suferă uneori modificări în rădăcină. Astfel, verbele tari care au a (de exemplu tragen), au (de ex. laufen) sau o (de ex. stoßen) în rădăcină primesc Umlaut la persoana a II-a şi a IlI-a singular:
Tragen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich trage |
Wir tragen |
|
Persoana a II-a |
Du trägst |
Ihr trägt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es trägt |
Sie tragen |
|
Audio |
Laufen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich laufe |
Wir laufen |
|
Persoana a II-a |
Du läufst |
Ihr läuft |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es läuft |
Sie laufen |
|
Audio |
Stoßen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich stoße |
Wir stoßen |
|
Persoana a II-a |
Du stößt |
Ihr stößt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es stößt |
Sie stoßen |
|
Audio |
Nu primesc Umlaut, deşi au a, au sau
o în rădăcină verbele: hauen, saugen,
schaffen, schallen, schnauben, kommen.
Verbele slabe nu primesc Umlaut nici dacă la baza lor
stă un verb tare.
De exemplu, verbul slab veranlassen, la baza
căruia stă verbul tare lassen, formează astfel prezentul
indicativ:
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich veranlasse |
Wir veranlassen |
|
Persoana a II-a |
Du veranlaßt |
Ihr veranlaßt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es veranlaßt |
Sie veranlassen |
|
Audio |
Verbele tari care au vocale e în rădăcină (de ex. geben, sehen, nehmen), schimbă, de la caz la caz pe e în i sau ie la persoana a II-a şi a IlI-a singular.
Geben
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich gebe |
Wir geben |
|
Persoana a II-a |
Du gibst |
Ihr gibt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es gibt |
Sie geben |
|
Audio |
Sehen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich sehe |
Wir sehen |
|
Persoana a II-a |
Du siehst |
Ihr sieht |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es sieht |
Sie sehen |
|
Audio |
Nehmen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich nehme |
Wir nehmen |
|
Persoana a II-a |
Du nimmst |
Ihr nimmt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es nimmt |
Sie nehmen |
|
Audio |
Verbul nehmen schimbă pe e lung la
persoana a II-a şi a IlI-a singular a indicativului
prezent în i scurt, dublând pe m.
Nu transformă pe e în i(e) următoarele
verbe : bewegen (a îndupleca),
denken, gehen, genesen, heben, pflegen, scheren,
stecken, stehen, weben.
Verbele tari cu rădăcina terminată în t (de ex.
halten) sau d (de ex. laden) nu
intercalează la prezent vocala e, dacă la
persoana a II-a şi a IlI-a singular a indicativului
primesc Umlaut sau schimbă pe e în i(e).
Verbele cu rădăcina terminată în t nu primesc la
persoana a IlI-a singular indicativ nici o desinenţă:
Halten
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich halte |
Wir halten |
|
Persoana a II-a |
Du hältst |
Ihr hält |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es hält |
Sie halten |
|
Audio |
Treten
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich trete |
Wir treten |
|
Persoana a II-a |
Du trittst |
Ihr tritt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es tritt |
Sie treten |
|
Audio |
Laden
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich lade |
Wir laden |
|
Persoana a II-a |
Du lädst |
Ihr lädt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es lädt |
Sie laden |
|
Audio |
Verbul treten dublează pe t la persoana a
II-a şi a IlI-a singular.
Verbele, fie tari, fie slabe, a căror rădăcină se
termină în -s, -ß, -ss,
-z, -Iz, -x, de exemplu lesen, grüben, essen, saken,
siteen, boxen, primesc la persoana a II-a singular
numai desinenţa -t, persoanele a II-a şi a IlI-a
singular fiind astfel identice:
Lesen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich lese |
Wir lesen |
|
Persoana a II-a |
Du liest |
Ihr liest |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es liest |
Sie lesen |
|
Audio |
Grüßen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich grüße |
Wir grüßen |
|
Persoana a II-a |
Du grüßt |
Ihr grüßt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es grüßt |
Sie grüßen |
|
Audio |
Essen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich esse |
Wir essen |
|
Persoana a II-a |
Du ißt |
Ihr ißt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es ißt |
Sie essen |
|
Audio |
Salzen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich salze |
Wir salzen |
|
Persoana a II-a |
Du salzt |
Ihr salzt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es salzt |
Sie salzen |
|
Audio |
Sitzen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich sitze |
Wir sitzen |
|
Persoana a II-a |
Du sitzt |
Ihr sitzt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es sitzt |
Sie sitzen |
|
Audio |
Boxen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich boxe |
Wir boxen |
|
Persoana a II-a |
Du boxt |
Ihr boxt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es boxt |
Sie boxen |
|
Audio |
La verbele derivate cu sufixele -ein (zweifeln) şi -ern (zittern), la persoana I singular prezent poate fi omisă vocala e din sufix, iar la persoana I şi a IlI-a plural trebuie omisă vocala e din desinenţă:
Zweifeln
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich zweif(e)le |
Wir zweifeln |
|
Persoana a II-a |
Du zweifelst |
Ihr zweifelt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es zweifelt |
Sie zweifeln |
|
Audio |
Zittern
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich zitt(e)re |
Wir zittern |
|
Persoana a II-a |
Du zitterst |
Ihr zittert |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es zittert |
Sie zittern |
|
Audio |
Verbele auxiliare de timp formează prezentul în mod neregulat:
Haben
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich habe |
Wir haben |
|
Persoana a II-a |
Du hast |
Ihr habt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es hat |
Sie haben |
|
Audio |
Sein
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich bin |
Wir sind |
|
Persoana a II-a |
Du bist |
Ihr seid |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es ist |
Sie sind |
|
Audio |
Werden
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich werde |
Wir werden |
|
Persoana a II-a |
Du wirst |
Ihr werdet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es wird |
Sie werden |
|
Audio |
Prezentul verbelor preteritoprezente este de fapt un vechi imperfect (preterit), care a primit sens de prezent; astfel se şi explică denumirea preteritoprezente dată acestui grup de verbe format din: können, mögen, dürfen, müssen, sollen, wollen, wissen.
können
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich kann |
Wir können |
|
Persoana a II-a |
Du kannst |
Ihr könnt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es kann |
Sie können |
|
Audio |
mögen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich mag |
Wir mögen |
|
Persoana a II-a |
Du magst |
Ihr magt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es mag |
Sie mögen |
|
Audio |
dürfen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich darf |
Wir dürfen |
|
Persoana a II-a |
Du darfst |
Ihr dürft |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es darf |
Sie dürfen |
|
Audio |
sollen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich soll |
Wir sollen |
|
Persoana a II-a |
Du sollst |
Ihr sollt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es soll |
Sie sollen |
|
Audio |
Wollen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich will |
Wir wollen |
|
Persoana a II-a |
Du willst |
Ihr wollt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es will |
Sie wollen |
|
Audio |
Wissen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich weiß |
Wir wissen |
|
Persoana a II-a |
Du weißt |
Ihr weißt |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es weiß |
Sie wissen |
|
Audio |
Verbele stehen şi gehen formează prezentul regulat.
Stehen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich stehe |
Wir stehen |
|
Persoana a II-a |
Du stehst |
Ihr steht |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es steht |
Sie stehen |
|
Audio |
Gehen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich gehe |
Wir gehen |
|
Persoana a II-a |
Du gehst |
Ihr geht |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es geht |
Sie gehen |
|
Audio |
Verbul tun primeşte la persoanele I şi a IlI-a plural desinenţa –n.
Tun
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
Ich tue |
Wir tun |
|
Persoana a II-a |
Du tust |
Ihr tut |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es tut |
Sie tun |
|
Audio |
Verbele neregulate de conjugare slabă urmează regulile conjugării verbelor slabe.