Categoria gramaticală a verbului

 

IMPORTANT!

Business Plan La prezent, verbele de orice categorie (afară de câteva verbe neregulate) primesc următoarele desinenţe.

FORMELE FINITE (Die Finitformen — Die Personalformen)

DIATEZA ACTIVĂ (Das Aktiv)

INDICATIVUL (Der Indikativ — Die Wirklichkeitsform)

TIMPURILE SIMPLE PREZENTUL (Das Präsens — Die Gegenwart)

 

PREZENTARE GENERALĂ / DEFINIȚIE

Din acest punct al demersului nostru, gramatica germană pare a fi foarte dificilă, cunoscut fiind faptul că verbele și conjugările acestora reprezintă nodul gordian al morfologiei limbii germane. Autoarea a căutat să sintetizeze câteva aspecte ale acestui capitol, pentru a ușura, întrucâtva, studiul acestui capitol.

La prezent, verbele de orice categorie (afară de câteva verbe neregulate) primesc următoarele desinenţe:

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

-e

-en

Persoana a II-a

-(e)st

-(e)t

Persoana Ia III-a

-(e)t

-en

Schreiben

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich schreibe

Wir schreiben

Persoana a II-a

Du schreibst

Ihr schreibt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es schreibt

Sie schreiben

Audio

Vocala e se intercalează la persoanele a II-a şi a IlI-a singular şi la persoana a II-a plural la acele verbe a căror rădăcină se termină în:

Audio

Terminație

Verbul

-chn

rechen

-ckn

trocknen

-d

finden

-dm

widmen

-ffn

öffnen

-gn

begegnen

-t

bieten

-tm

atmen

Finden

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich finde

Wir finden

Persoana a II-a

Du findest

Ihr findet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es findet

Sie finden

Audio

Verbele tari suferă uneori modificări în rădăcină. Astfel, verbele tari care au a (de exemplu tragen), au (de ex. laufen) sau o (de ex. stoßen) în rădăcină primesc Umlaut la persoana a II-a şi a IlI-a singular:

Tragen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich trage

Wir tragen

Persoana a II-a

Du trägst

Ihr trägt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es trägt

Sie tragen

Audio

Laufen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich laufe

Wir laufen

Persoana a II-a

Du läufst

Ihr läuft

Persoana Ia III-a

Er, sie, es läuft

Sie laufen

Audio

Stoßen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich stoße

Wir stoßen

Persoana a II-a

Du stößt

Ihr stößt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es stößt

Sie stoßen

Audio

Nu primesc Umlaut, deşi au a, au sau o în rădăcină verbele: hauen, saugen, schaffen, schallen, schnauben, kommen.
Verbele slabe nu primesc Umlaut nici dacă la baza lor stă un verb tare.
De exemplu, verbul slab veranlassen, la baza căruia stă verbul tare lassen, formează astfel prezentul indicativ:

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich veranlasse

Wir veranlassen

Persoana a II-a

Du veranlaßt

Ihr veranlaßt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es veranlaßt

Sie veranlassen

Audio

Verbele tari care au vocale e în rădăcină (de ex. geben, sehen, nehmen), schimbă, de la caz la caz pe e în i sau ie la persoana a II-a şi a IlI-a singular.

Geben

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich gebe

Wir geben

Persoana a II-a

Du gibst

Ihr gibt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es gibt

Sie geben

Audio

Sehen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich sehe

Wir sehen

Persoana a II-a

Du siehst

Ihr sieht

Persoana Ia III-a

Er, sie, es sieht

Sie sehen

Audio

Nehmen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich nehme

Wir nehmen

Persoana a II-a

Du nimmst

Ihr nimmt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es nimmt

Sie nehmen

Audio

Verbul nehmen schimbă pe e lung la persoana a II-a şi a IlI-a singular a indicativului prezent în i scurt, dublând pe m.
Nu transformă pe e în i(e) următoarele verbe : bewegen (a îndupleca),
denken, gehen, genesen, heben, pflegen, scheren, stecken, stehen, weben.
Verbele tari cu rădăcina terminată în t (de ex. halten) sau d (de ex. laden) nu intercalează la prezent vocala e, dacă la persoana a II-a şi a IlI-a singular a indicativului primesc Umlaut sau schimbă pe e în i(e). Verbele cu rădăcina terminată în t nu primesc la persoana a IlI-a singular indicativ nici o desinenţă:

Halten

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich halte

Wir halten

Persoana a II-a

Du hältst

Ihr hält

Persoana Ia III-a

Er, sie, es hält

Sie halten

Audio

Treten

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich trete

Wir treten

Persoana a II-a

Du trittst

Ihr tritt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es tritt

Sie treten

Audio

Laden

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich lade

Wir laden

Persoana a II-a

Du lädst

Ihr lädt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es lädt

Sie laden

Audio

Verbul treten dublează pe t la persoana a II-a şi a IlI-a singular.
Verbele, fie tari, fie slabe, a căror rădăcină se termină în -s, -ß, -ss,
-z, -Iz, -x, de exemplu lesen, grüben, essen, saken, siteen, boxen, primesc la persoana a II-a singular numai desinenţa -t, persoanele a II-a şi a IlI-a singular fiind astfel identice:

Lesen

 

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich lese

Wir lesen

Persoana a II-a

Du liest

Ihr liest

Persoana Ia III-a

Er, sie, es liest

Sie lesen

Audio

Grüßen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich grüße

Wir grüßen

Persoana a II-a

Du grüßt

Ihr grüßt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es grüßt

Sie grüßen

Audio

Essen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich esse

Wir essen

Persoana a II-a

Du ißt

Ihr ißt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es ißt

Sie essen

Audio

Salzen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich salze

Wir salzen

Persoana a II-a

Du salzt

Ihr salzt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es salzt

Sie salzen

Audio

Sitzen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich sitze

Wir sitzen

Persoana a II-a

Du sitzt

Ihr sitzt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es sitzt

Sie sitzen

Audio

Boxen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich boxe

Wir boxen

Persoana a II-a

Du boxt

Ihr boxt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es boxt

Sie boxen

Audio

La verbele derivate cu sufixele -ein (zweifeln) şi -ern (zittern), la persoana I singular prezent poate fi omisă vocala e din sufix, iar la persoana I şi a IlI-a plural trebuie omisă vocala e din desinenţă:

Zweifeln

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich zweif(e)le

Wir zweifeln

Persoana a II-a

Du zweifelst

Ihr zweifelt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es zweifelt

Sie zweifeln

Audio

Zittern

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich zitt(e)re

Wir zittern

Persoana a II-a

Du zitterst

Ihr zittert

Persoana Ia III-a

Er, sie, es zittert

Sie zittern

Audio

Verbele auxiliare de timp formează prezentul în mod neregulat:

Haben

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich habe

Wir haben

Persoana a II-a

Du hast

Ihr habt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es hat

Sie haben

Audio

Sein

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich bin

Wir sind

Persoana a II-a

Du bist

Ihr seid

Persoana Ia III-a

Er, sie, es ist

Sie sind

Audio

Werden

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich werde

Wir werden

Persoana a II-a

Du wirst

Ihr werdet

Persoana Ia III-a

Er, sie, es wird

Sie werden

Audio

Prezentul verbelor preteritoprezente este de fapt un vechi imperfect (preterit), care a primit sens de prezent; astfel se şi explică denumirea preteritoprezente dată acestui grup de verbe format din: können, mögen, dürfen, müssen, sollen, wollen, wissen.

können

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich kann

Wir können

Persoana a II-a

Du kannst

Ihr könnt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es kann

Sie können

Audio

mögen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich mag

Wir mögen

Persoana a II-a

Du magst

Ihr magt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es mag

Sie mögen

Audio

dürfen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich darf

Wir dürfen

Persoana a II-a

Du darfst

Ihr dürft

Persoana Ia III-a

Er, sie, es darf

Sie dürfen

Audio

sollen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich soll

Wir sollen

Persoana a II-a

Du sollst

Ihr sollt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es soll

Sie sollen

Audio

Wollen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich will

Wir wollen

Persoana a II-a

Du willst

Ihr wollt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es will

Sie wollen

Audio

Wissen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich weiß

Wir wissen

Persoana a II-a

Du weißt

Ihr weißt

Persoana Ia III-a

Er, sie, es weiß

Sie wissen

Audio

Verbele stehen şi gehen formează prezentul regulat.

Stehen

 

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich stehe

Wir stehen

Persoana a II-a

Du stehst

Ihr steht

Persoana Ia III-a

Er, sie, es steht

Sie stehen

Audio

Gehen

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich gehe

Wir gehen

Persoana a II-a

Du gehst

Ihr geht

Persoana Ia III-a

Er, sie, es geht

Sie gehen

Audio

Verbul tun primeşte la persoanele I şi a IlI-a plural desinenţa –n.

Tun

Persoana

Singular

Plural

Persoana I

Ich tue

Wir tun

Persoana a II-a

Du tust

Ihr tut

Persoana Ia III-a

Er, sie, es tut

Sie tun

Audio

Verbele neregulate de conjugare slabă urmează regulile conjugării verbelor slabe.